środa, 17 kwiecień 2019 18:30

Jak kobiety mogą osiągnąć więcej?

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czym jest kobiecość? „Kobiecość” jest to zbiór pewnych cech utożsamianych  z kobietą. Wyróżnia je między innymi piękno, łagodność ale także słaba wiara we własne możliwości oraz lekceważenie własnej osoby. Jest to fragment z książki Isabel Nitzsche „Reguły gry w pracy”

Czy taka definicja kobiecości, towarzysząca nam przez pokolenia będzie przewodziła także w obecnych czasach? Czy współczesne kobiety przejdą metamorfozę i odmienią reguły tego świata? Przez ostatnie lata kobiety zrobiły prawdziwą ewolucję rozwojową. Coraz więcej z nas odważnie realizuje swoje marzenia, nabywamy wiedzę, umiejętności i  tworzymy siłę, równoległą do męskiej. Jednak często stare ale wciąż działające wyobrażenia dotyczące „kobiecości” wpływają na naszą samoocenę. Bardzo budujące są statystyki empiryczne, które pokazują, że aż  86% kobiet podejmując kluczowe decyzje, bierze pod uwagę przede wszystkim własną samoocenę a nie opinię innych. Dlatego kobiety są coraz odważniejsze w działaniach! Prawie 90% z nas przyznaje, że najważniejszy jest szacunek do samej siebie i dążenie do realizacji własnych marzeń. Równolegle do tego mamy jeszcze sporo do zrobienia w budowaniu naszej kobiecej siły. Polki mają problem z samokrytyką . O czym to świadczy? Najbardziej sabotujemy właśnie same siebie.

„Jeśli uważasz że coś potrafisz, to masz rację. Jeśli uważasz, że czegoś nie potrafisz- to także masz rację.

Henry Ford

Jest wiele elementów, które kształtują nasze życie i realnie  na nie wpływają, natomiast należy zacząć od tego co myślisz o sobie , o innych , o świecie ? Jeśli wewnętrzny głos podpowiada Ci że coś jest niemożliwe, za trudne, albo co powiedzą inni jak to zrobię, trudno będzie Ci rozwinąć skrzydła.

Jak mamy dostać lepszą pracę, skoro się o nią nie staramy? Jak zarabiać więcej, skoro boję się prosić o podwyżkę? W końcu jak mamy być szczęśliwe, skoro uważamy, że szczęście zależy od kogoś lub czegoś i nie próbujemy po nie sięgać?

W takim razie co sprawia, że sięgamy po więcej i odnosimy sukcesy?

Trenowanie Pewności siebie

Wg. Badań australijskich naukowców z Uniwersytetu z Melbourne pewność siebie i wiara we własne możliwości jest bardzo istotnym składnikiem sukcesu , pozwala przewidzieć wyższe zarobki i szybsze awanse w pracy. Badanie dowodzi, że im wcześniej nabierzesz pewności siebie, tym lepiej na tym wyjdziesz. Dodam tylko, że tej umiejętności można się nauczyć, a następnie ją trenować! Od zmiany mentalności  zaczyna się nasza droga… Zmiana mentalności kobiet jest nieunikniona. Jesteśmy już gotowe do tej zmiany i coraz więcej z nas podejmuje wysiłek, aby jej dokonać.

Pewność siebie to po prostu wyćwiczona przez nas umiejętność, na którą składa się wiele małych elementów takich jak:

  • nauka dobrego myślenia i mówienia o sobie,
  • dbałość o swoje ciało ,
  • działanie pomimo lęku,
  • akceptacja siebie   
  • kontrola emocji,
  • nieprzejmowania się opinią innych…

W jaki sposób się tego nauczyć?

Trening, trening i jeszcze raz trening. W momencie, gdy podejmujesz decyzję, że coś zrobisz, to już jesteś na dobrej drodze. Kolejnym krokiem musi być choćby najmniejsze  działanie, które na początku nie jest łatwe, ale każda kolejna próba przybliża nas do sukcesu. To się robi. Weźmy na przykład naukę jazdy samochodem, początki bywają trudne. Zastanawiamy się jak jednocześnie patrzeć na drogę, wciskać sprzęgło, zmieniać biegi i jeszcze rozmawiać.  Po pewnym czasie wykonujemy te czynności odruchowo, nie zastanawiamy się nad każdą zmianą biegu i włączeniem kierunkowskazu. Te czynności masz już wytrenowane i wykonujesz je automatycznie.

Dokładnie tak samo przedstawia się sytuacja z trenowaniem pewności siebie. To nie jest istotne, że na początku działasz trochę nieudolnie, ważne, że przełamujesz swoje ograniczenia i idziesz w dobrym kierunku.

Wiara we własne możliwości

Kolejna istotna cecha kobiet sukcesu to - wiara w siebie. Nawet jeśli nikt nie wierzy, Ty musisz wierzyć w siebie. Kto zna Cię najlepiej, kto wie czego pragniesz i do czego jesteś zdolna w imię swoich pragnień i marzeń. Tylko Ty!

Wiara w swoje możliwości i zdobywanie nowych kompetencji sprawiają, że kobiety realizują z sukcesem nawet najtrudniejsze projekty.

Weźmy przykład autorki Harrego Pottera. Pisząc swoją pierwszą książkę J.K Rolling była samotną matką,  krótko po rozwodzie z objawami depresji klinicznej. Dwunastu wydawców odrzuciło jej książkę. Obecnie Harry Potter jest tłumaczony na 80 języków, w ubiegłym roku sprzedaż przekroczyła 500 milionów egzemplarzy, co daje najwyższy wynik spośród wszystkich cyklów powieściowych.

Jeśli nie wiesz w co wierzyć , uwierz w siebie! 

Wspierające Relacje

Związki, oparte na szacunku, budowane świadomie, gdzie obie strony czują się spełnione i szczęśliwe dają nam siłę i energię do pokonywania gorszych momentów w życiu. Jestem przekonana, że takie związki są bezpieczne. Równolegle do tego obawiałabym się o relacje, w których kobieta zdominowana jest przez otoczenie, wepchnięta w stereotypy, w których nie może się w pełni realizować. Nie tylko zawodowo, ale także jako wolny człowiek.

Wierzę, że rozmowa, akceptacja wspólnych wartości, zaufanie i równolegle do tego wolność człowieka, bez względu na płeć, są elementami, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Warto czasami podważać teorie, które przez pokolenia blokują  kobietom możliwości samorealizacji.

Także Panowie z całą sympatią do Was, Ci z Was którzy będą wspierać swoje kobiety mogą spać spokojnie.  Wierzę, że partnerstwo będzie głównym budulcem naszych relacji.

Nauka i rozwój

Patrząc z perspektywy czysto fizjologicznej, ciągła stymulacja naszego mózgu zwiększa jego efektywność oraz sprawność do późnych lat. Ciągły rozwój ma dużo więcej zalet, niż Ci się wydaje. Sprawia, że stajesz się autorytetem w swojej branży, jesteś atrakcyjna na rynku pracy, masz lepsze możliwości finansowe oraz decyzyjne. Poszerzanie swoich kompetencji podnosi  także samoocenę i sprawia, że czujemy się szczęśliwe i spełnione w życiu.

Organizacja i delegowanie obowiązków

W życiu kobiet praca i osiągnięcia zawodowe to bardzo ważny element, równolegle do tego …

My kobiety jesteśmy jeszcze żonami, matkami, córkami. Te role są dla nas równie ważne. Dla każdej z nas oczywiście może być to w innych proporcjach, ale warto tak kreować swoje życie, żeby zarówno sfera zawodowa jak i prywatna dawała nam dużo radości. Najczęściej bierzemy na siebie wszystkie obowiązki świata. Praca zawodowa, opieka nad dziećmi, pranie, sprzątanie, gotowanie. Najlepiej jeszcze gdy witamy męża z uśmiechem jak wraca z pracy. Jeśli chcesz w życiu sięgać po więcej, warto coś zmienić. Przede wszystkim część codziennych obowiązków  domowych oddelegować. Poproś o pomoc  męża, starsze dzieci czy babcię, albo zatrudnij kogoś do pomocy. Zyskasz czas na swoje przyjemności czy rozwój, a to paradoksalnie zwiększy znacząco Twoją efektywność. Zmiana w mentalności i roli kobiet jest nieunikniona. Jestem przekonana, że kobiety mogą dużo więcej niż się im się wydaje. Równolegle do tego, warto abyśmy nie zatraciły naszej kobiecej delikatności, empatii i intuicji, która znacząco wpłynie na tworzenie nowego świata silnych, mądrych, mentalnie wolnych kobiet.

KOBIETY MOGĄ WIĘCEJ!

 

Czytany 3172 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.