niedziela, 03 marzec 2019 22:31

5 kroków jak efektywnie łączyć rolę rodzica

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak efektywnie łączyć rolę rodzica, partnera, pracownika , przedsiębiorcy… by osiągać szczęście?

W obecnych czasach, świat pędzi naprzód, a my jesteśmy pośrodku technologicznej gonitwy. Prawdziwe szczęście to umiejętność łączenia kilku płaszczyzn życiowych tak, aby znaleźć czas na pracę, rodzinę i przyjemności dla siebie samego. Jak to osiągnąć? Rozsądnie jest mieć plan działania, który pomoże nam zachować równowagę.

Jak się czuje spełniony zawodowo bizneswoman, który nie widuje swojej rodziny? Myślę , że przeżywa wewnętrzny konflikt, który zabiera mu radość życia. A jak się czuje kobieta, poświęca cały swój czas na opiekę nad dziećmi i dbanie o dom? Prawdopodobnie czuje się sfrustrowana, ponieważ kompletnie nie realizuje się na polu zawodowym i nie ma czasu dla siebie. Jeśli chcemy realizować się w życiu wielowymiarowo, musimy zapoczątkować dobre zmiany.

 

Daj sobie pomóc

Długo zastanawiamy, się jak połączyć pracę z wypełnianiem domowych obowiązków. I choć wielu z nas to się nie podoba, musimy przyznać, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego sami. Jeśli chcemy się rozwijać - potrzebujemy pomocy. To jest pierwszy i podstawowy krok. Gdy po pracy będziemy ciągle zajęci praniem, sprzątaniem i gotowaniem nie starczy nam czasu i sił na naukę, hobby czy po prostu spacer z bliskimi. Najlepszym rozwiązaniem jest dzielenie obowiązków domowych z partnerem. Możemy także od czasu do czasu wesprzeć się pomocą dalszej rodziny lub kogoś, kto zadba o prządek w naszym domu. Oddaj część obowiązków innym ludziom. Zyskasz czas na poszerzanie swoich kompetencji zawodowych a to zwiększa prawdopodobieństwo lepszych zarobków.

Pracuj z pasją  

Ponadprzeciętne rezultaty osiąga się wtedy, gdy praca  sprawia  nam radość. Chęć do rozwijania się i uczenia nowych rzeczy znacznie spada, jeśli one w ogóle nas nie interesują. Jeśli praca sprawia nam frajdę, odnajdziemy w sobie motywację i determinację aby wstać wcześniej i uczyć się  więcej.

Ruszaj się

Powinniśmy uświadomić sobie, że najlepszym źródłem energii jest ruch. Zapytajmy samych siebie, jak się czujemy jak pójdziemy na spacer, jak zrobimy trening, mimo że nie zawsze znajdujemy na to ochotę ...Zostało naukowo udowodnione, że podczas ruchu podnosi się poziom endorfin ( hormony szczęścia), spada poziom kortyzolu    ( hormon stresu), wzrasta poziom dopaminy (hormon działania) i  jesteśmy w stanie wygenerować więcej energii niż założymy. 

Planuj

Równie ważne w procesie zwiększania efektywności życiowej jest  planowanie naszych działań. Często zajmujemy się milionem  spraw, które w ogólnym rozrachunku są mało istotne. Poświeć chociaż 10 minut na zaplanowanie swojego dnia lub całego tygodnia. Tak niewiele może bardzo usprawnić Twoje życie. Zgodnie z zasadą Pareto: 20% pracy ma generować 80% efektów . Dlatego planuj i ustal priorytety. Zaczynaj dzień od najtrudniejszych zadań - rano masz największą energię, aby je pomyślnie zrealizować. 

Odpoczywaj 

Nasz umysł jest najbardziej kreatywny kiedy jest rozluźniony. Jak  osiągnąć taki stan? Znajdź w ciągu dnia chociaż pół godziny sam na sam. Może spacer, medytacja lub coś, co pozwali zdystansować od świata. Z dużym wyprzedzeniem zaplanuj swoje urlopy, chociaż raz na pół roku zorganizuj sobie nawet krótki relaks. Badania pokazują ze nasz umysł jest dużo bardziej twórczy, jeśli dostaje odpowiednią dawkę odpoczynku od pracy. To także wpływa na nasze życiowe wyniki. 

Na początku wprowadzenie tych zasad w życie może wydawać się  trudne, jednakże w przyszłości zaprocentuje to satysfakcją i zadowoleniem. Zmiany wprowadzaj stopniowo, metodą małych kroków, a zanim się obejrzysz Twoje życie nabierze całkiem innych barw. Żyjemy po to, aby osiągać szczęście, dlatego musimy wyciągać po nie dłoń. Zadowolenie w jednej dziedzinie życia to za mało. Pełną satysfakcję  poczujesz,  jeśli świadomie połączysz zarówno  relacje międzyludzkie, rozwój zawodowy, zdrowie, dbałość o swoje potrzeby w jedną, spójną całość.  Buduj swoje szczęśliwe życie i inspiruj nim innych.

 

Czytany 89 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.